10 lat. Wolność. Wolny, wolniej, coraz wolniej. Aż w końcu bezruch. Mieć tę moc, jaką zyskują ci, co leżą nieruchomo. Mocno siedzieć oznacza mieć siłę. Pascal mówił, że ludzie popadają w tarapaty, bo nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Warto się modlić, ażeby Bóg nauczył nas siedzieć spokojnie.

Słynny obraz Celnika Rousseau, przedstawia arabskiego podróżnika, który śpi, a obok stoi lew i patrzy na niego. Nie z szacunku. To bezruch Araba hamuje lwa. Takie czary. Bierność plus siła równa się sztuka.

Wszyscy jesteśmy ofiarami rewolucji w sztuce. Widzimy siebie, pływającego w 10-letniej edycji naszego Wertepu. Te twarze, noszone lata temu, odeszły i nigdy już ich nie spotkamy. Może sztuka jest miejscem na spotkania teraźniejsze, przeszłe i przyszłe.

Jak zilustrować zawartość X edycji? Kilka cytatów z uczniowskich zeszytów powie Wam wszystko. „Koło to jest lina bez kątów, zamknięta, by nie było wiadomo, gdzie jest początek.” „Pierwszy człowiek na Ziemi nie czuł się samotny, bo nie umiał liczyć.” „W dzień Ziemia obraca się wokół Słońca, w nocy Ziemia obraca się wokół Księżyca”.

 

dyrektor artystyczny WERTEP FESTIWAL
Dariusz Skibiński

wertep2018 plakat

 wertep2018 program

wertep2018 wydarzenia

wertep2018 sponsorzy

wertep2018 afisz