W dniach 24 czerwca – 2 lipca 2022 r. na terenie naszej gminy odbywał się Plener Malarski.

      W tych dniach turystyczna baza noclegowa „Zajazdu pod Akacją” stała się twórczym azylem dla malarzy, którzy właśnie tutaj stoczyli swoje artystyczne zmagania na sztalugach.

Organizatorem był Narwiański Ośrodek Kultury. Był to już piąty plener w II edycji. 

Wśród tegorocznej grupy znaleźli się amatorzy, ale też wykształceni artyści z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Komisarzem i współorganizatorem był jak zawsze Daniel Gromacki, artysta malarz pochodzący z Hajnówki.  Organizatorzy zapewnili materiały do prac w postaci farb, pędzli, sztalug, blejtram, jak również noclegi i wyżywienie.

Inspiracją dla powstających prac była w przeważającej mierze przyroda, mieszkańcy, kultura oraz historia, ale też okoliczne piękno.

            Efekty pracy twórczej artystów można było podziwiać na poplenerowym wernisażu w dniu 1 lipca 2022 r. To wydarzenie to okazja do obejrzenia prac powstałych w trakcie pleneru, poznania ich autorów i zakupienia upatrzonych obrazów.

            Bardzo ważnym integralnym elementem plenerów w Narwi są warsztaty dla dzieci i młodzieży. Grzechem marnotrawstwa byłoby nie wykorzystać obecności tak wielu wybitnych malarzy i ciekawych ludzi w niewielkiej miejscowości, jaką jest Narew. Każdy z artystów w kolejnych dniach pleneru prowadził warsztaty  ph. „Wakacyjne lekcje sztuki”. Była to nie tylko nauka podstaw rysunku i malarstwa, ale również doskonała zabawa.

Uczestnicy tegorocznego pleneru:

 1. Daniel Gromacki (Polska) - komisarz pleneru
  2. Wiktor Kabac (Polska)
  3. Stanisław Poskrobko (Polska)
  4. Valentinas Varnas (Litwa)
  5. Bangutis Prapuolenis (Litwa)
  6. Leonid Shmatko (Ukraina)
  7. Dalia Skridailaite (Litwa)
  8. Vidas Dregva (Litwa)
  9. Ksenia Logvinenko (Ukraina)
  10. Елена Сарженко (Ukraina)

 GALERIA ZDJĘĆ