17 listopada 2017 r. ‘FILMOWE PODLASIE’ po raz kolejny zawitało do Narwi.

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! REAKTYWACJA to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców – kręcą oni fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 roku i od tego czasu jej twórcza energia powędrowała daleko poza Białystok, Podlasie, a nawet Polskę! Jest już tradycją, że po lokalnej odsłonie projekt wychodzi z pokazami poza miasto i region, dowodząc, że Podlasie „niezależnym filmem stoi”!

Zestaw filmowy był dla widzów prawdziwą niespodzianką. Największe emocje wywołały dwa obrazy.

‘Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji’, w reżyserii Agnieszki Waszczeniuk.

IMG 4833

Rysunkowy film animowany, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok.

‘Na Ambonie’, w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego.

IMG 4841

Historia Pana Kazimierza, który od kilkudziesięciu lat porusza się na wózku. W wyniku wypadku stracił obie nogi. Pomimo tego, nie traci ducha i jest człowiekiem bardziej pogodnym aniżeli wielu z nas.

Pokaz dopełnili goście specjalni – Krzysztof Sienkiewicz i Krzysztof Raczkowski, dzięki którym widzowie mogli poznać od podszewki trudną formę sztuki, jaką jest animacja.

Warto tu być! Zapraszamy za rok!

 

GALERIA ZDJĘĆ