Europejskie Dni Dziedzictwa, to najważniejsze święto zabytków i tradycji regionu organizowane co roku we wrześniu w całej Europie i w Polsce, którego celem jest przede wszystkim popularyzacja regionalnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło obchodów EDD brzmi: „Niepodległa dla wszystkich”. Poprzez tegoroczne obchody organizatorzy chcieli pokazać jak wiele można odczytać w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów naszych przodków i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

22

Piękna pogoda wyjątkowo sprzyjała inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Gminie Narew, w urokliwej miejscowości Soce. Wieś położona jest w samym sercu tzw. Krainy Otwartych Okiennic. Składa się z dwóch równoległych odcinków - tzw. ulicówek, usytuowanych po obu brzegach rzeki Rudni. Wieś wygląda więc tak, jakby składała się z dwóch oddzielnych, równolegle położonych siedlisk. Takiego układu przestrzennego nie ma nigdzie indziej na Podlasiu. Walorem wsi, są też domy bogato zdobione ornamentyką.

11

W sobotę, 15 września 2018 r. Soce odwiedził Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Po powitaniu, Pan Marszałek wraz z Sołtysem wsi a zarazem radną Gminy Narew Panią Tamarą Leszczyńską i mieszkańcami udali się na wspólny spacer pięknymi uliczkami unikalnych i barwnych Soc. We wspólnym świętowaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych i okoliczni mieszkańcy.

06

Obchody EDD obfitowały w liczne atrakcje: młodzież z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Narwi pod kierunkiem Pań Ewy Alimowskiej i Olgi Hewy przygotowała oprawę artystyczną uroczystości. Piękny występ literacki dała właścicielka kwatery agroturystycznej ECOSOCE, poetka pani Lidia Długołęcka. Swoim koncertem uświetniła uroczystość grupa wokalna „Animato” działająca pod kierunkiem Marty Gredel przy Narwiańskim Ośrodku Kultury. Gościnnie wystąpił zespół „Hamanina” z Mińska na Białorusi. Ciekawy monolog nawiązujący do życia mieszkańców wsi i kultury białoruskiej przedstawił Krystian Poskrobko.

29

Podczas obchodów można było zwiedzić Muzeum Wsi, posłuchać ciekawych opowieści mieszkańców o bieżeństwie i czasach okupacji, delektowć się pysznym wiejskim chlebem i tradycyjnymi potrawami, przygotowanymi przez tutejsze gospodynie.

14

We wsi znajdują się ponadto:

  • Krucyfiks z końca XIX w.
  • Drewniana kaplica prawosławna.
  • Cztery Kute z żelaza krzyże wotywne na kamiennych postumentach z wyrytymi cyrylicą intencjami, pochodzące z 1895.
  • Nad potokiem Hatok (prawy dopływ rzeki Rudni) znajduje się zrewitalizowana w 2005 dębowa kaplica słupowa z 1861 z rytą w drewnie ikoną św. Jana Chrzciciela.
  • We wsi znajduje się także drewniany budynek dawnej szkoły podstawowej.
  • W roku 2014 r. powstał tu także Skansen, a w maju 2016 r. Muzeum Wsi Soce.
  • Od wieków, rokrocznie, 2-ego sierpnia, odbywa się w Socach uroczysty obchód wsi w święto Św. Proroka Eliasza.
  • W Białostockim Muzeum Wsi oraz Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku zrealizowany został projekt "Wyśpiewać podlaską tradycję – ze wsi do miasta", którego finałem była akcja muzyczna pt. "Śpiewająca masa krytyczna czyli zaśpiewajmy wszyscy jak nasze babcie", podczas której mieszkańcy Białegostoku mogli nauczyć się podlaskiej pieśni lirycznej ze wsi Soce pt. "Oj puojdu ja do rieczeńki" w unikalnej gwarze mieszkańców wsi. Wspólne śpiewanie ludowej pieśni z Soc odbyło się także na tarasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa podczas białostockiej Nocy Muzeów.
  • 13 lipca 2013 roku w Socach odbyły się IX Podlasko-Poleskie Spotkania Żniwne "Oleń po boru chodit" z udziałem gości z Białorusi.
  • W listopadzie 2014 r. wieś Soce otrzymała wyróżnienie podczas uroczystej gali finałowej konkursu "Piękna i estetyczna podlaska wieś", który odbył się podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie.
  • W maju 2016 r. w Socach odbył się VI Rajd Rowerowy "Dla Hospicjum - Dla Życia" zorganizowany z okazji czwartej rocznicy powstania Hospicjum Domowego pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli. Wydarzeniom tym towarzyszyło otwarcie Muzeum Wsi Soce oraz wiejski festyn.
  • W czerwcu 2016 r. w Socach miało miejsce wydarzenie o nazwie Jelczem 120M po Krainie Otwartych Okiennic.
  • W sierpniu 2017 r. Soce odwiedził Karol Okrasa, który nakręcił tu 159. odcinek swojego programu telewizyjnego Okrasa łamie przepisy.
  • W grudniu 2017 r. miał miejsce wernisaż wystawy pt. Soce - wieś kolorów, która była zwieńczeniem badań etnograficzno-architektonicznych przez studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Szczególne podziękowania kierujemy do Radnej Gminy Narew i Sołtys Pani Tamary Leszczyńskiej, która jest wspaniałym organizatorem i przykładem na to, jak wiele można osiągnąć mając ciekawe pomysły i zaangażowanie. Podejmowane przez Panią Sołtys inicjatywy w istotnej mierze przyczyniają się do poprawy wizerunku miejscowości i pozwalają zachować dziedzictwo kulturowe.

 

GALERIA ZDJĘĆ