Dnia 30 listopada br. w ramach „Filmowo – Muzycznej Jesieni” w Narwiańskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z Jerzym Kaliną - polskim dziennikarzem, reporterem, twórcą filmów dokumentalnych oraz projekcja filmu „Bieżeńcy 1915 – 1922”. Film opowiada o niezwykłych i tragicznych doświadczeniach milionów Polaków, głównie mieszkańców Podlasia, wyrwanych ze swych domów i wysłanych na drugi koniec Rosji. Wypowiadają się w nim historycy, m.in. prof. Eugeniusz Mironowicz, nie brakuje też oczywiście wspomnień potomków bieżeńców. Są tym bardziej unikatowe, że tragiczne doświadczenia uciekinierów nie doczekały się swoich badaczy. Film spina motyw kufra, z którego wyciągane są kolejne wspomnienia.

DSC03853

Produkcja Jerzego Kaliny została uznana za najlepszy film historyczny na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Pokrovkino” w Kijowie.

Po wspólnym obejrzeniu filmu miała miejsce rozmowa z twórcą, prowadzona przez dziennikarza Radia Białystok - Jarosława Iwaniuka. Każdy mógł wyrazić swoje wrażenia i opinie oraz podzielić się refleksjami z perspektywy swojego pokolenia.

 

GALERIA ZDJĘĆ